EKONOMIK „SZKOŁĄ Z KLASĄ”

 

Zespół Szkół Ekonomicznych (Technikum Ekonomiczne) w Świdnicy brał udział w ogólnopolskiej kampanii na rzecz oświaty „Szkoła z  klasą” ogłoszonej przez „Gazetę Wyborczą” i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Patronat nad akcją sprawował Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

W tej kampanii wywalczyliśmy tytuł „Szkoła z klasą” realizując od października 2003 roku do czerwca 2004 roku sześć z trzydziestu przygotowanych przez Organizatorów zadań.

Uzyskaliśmy pozytywną ocenę z realizacji następujących zadań:

- Szkoła dobrze uczy każdego ucznia (chodzi o to, aby nasi uczniowie osiągali coraz lepsze wyniki i rozwijali swoje aspiracje i zainteresowania);

- Szkoła ocenia sprawiedliwie (uczniowie wiedzą, czego mają się nauczyć, znają i rozumieją zasady oceniania);

- Szkoła uczy myśleć i rozumieć świat (pokazuje, że szkoła uczy twórczego i krytycznego myślenia, pomaga zrozumieć świat i rozwiązywać realne problemy);

- Szkoła rozwija społecznie, uczy wrażliwości (zadanie pozwalające rozwijać uczniów społecznie, uczyć wrażliwości, uczy współpracy, działania na rzecz innych i dobra wspólnego);

- Szkoła pomaga uwierzyć w siebie, tworzy dobry klimat (szkoła pomaga uwierzyć w siebie; panuje w niej życzliwa, pełna wzajemnego szacunku atmosfera);

- Szkoła przygotowuje do przyszłości (szkoła przygotowuje do życia w nowoczesnym świecie; uczy języków obcych, posługiwania się komputerem i Internetem, wprowadza w świat kultury).

 

Kto pracował nad zadaniami? 

Zadanie 1 – 1F – Jak wychowywać ludzi z pasją?    

- nauczyciele: Jolanta Brońska i Krystyna Borowczyk,

- uczniowie: Katarzyna Jędrzejczyk, Anna Biernacka i Eryk Cichocki,

- rodzic: Jerzy Łabusiński.

Zadanie 2 – 2C – Oceniamy tak, by pomagać się uczyć.

- nauczyciele: Danuta Lubieniecka, Jadwiga Wróblewska, Krystyna Butkiewicz- Kalinowska,

- uczniowie: Ilona Niedźwiecka, Martyna Kamińska i Ewa Wiśniewski,

- rodzice: Janina Wiśniewski i Janusz Niedźwiecki.

Zadanie 3 – 3A – Czy uczymy myśleć?

- nauczyciele: Justyna Kort, Małgorzata Mastalerz i Beata Ostrowska,

- uczniowie: Damian Mendelewski.

Zadanie 4 – 4D – Nasza mała i wielka ojczyzna.

- nauczyciele: Monika Czuwara i Małgorzata Malak,

- uczniowie: Joanna Grabowska i Agnieszka Sobolak.

Zadanie 5 – 5B – Każdego można za coś pochwalić.

- nauczyciele: Joanna Jabłońska i Agata Rogóż,

- uczniowie: Joanna Ciupin.

Zadanie 6 – 6A – Jak uczymy języka?

- nauczyciele: Wiesława Cejmer, Aneta Hubisz i Anita Chojnacka-Duszkiewicz,

- uczniowie: Joanna Bukartyk, Urszula Chacińska, Jacek Kowalczyk, Joanna Kowalska, Agnieszka Rusin i Anna Szydełko.

Poprzez przesyłane drogą elektroniczną do centrum akcji sprawozdania z wykonania podjętych zadań prezentowaliśmy na naszej stronie internetowej (szukaj nas w portalu „Gazety Wyborczej”) rodzicom, uczniom i całej społeczności lokalnej wizytówkę naszej szkoły. Wszyscy zainteresowani mogą przeczytać o naszej pracy i osiągnięciach.

Uczestnicząc w tym przedsięwzięciu uczyniliśmy wiele, aby nasza szkoła funkcjonowała jeszcze lepiej, skuteczniej i nowocześniej uczyła i wychowywała młodych Polaków. Do działań włączyło się całe grono pedagogiczne, społeczność uczniowska i rodzice. Koordynatorem prac na terenie szkoły był mgr Andrzej Winnicki Hul.

Mamy przekonanie, że nasza szkoła wyszła z tej akcji lepsza, nauczyciele dumni z uzyskanego tytułu „Szkoła z klasą” a uczniowie mądrzejsi i zadowoleni, że chodzą do „Ekonomika”.