AKCJA „ŻONKILE”

 

zonkile

 

19. kwietnia 2018 nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Żonkile” z okazji obchodów 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Muzeum Polskich Żydów w Warszawie (Polin) jest organizatorem ogólnopolskiej akcji „Żonkile”, która polega na wręczeniu papierowych kwiatów mieszkańcom naszego kraju. Dlaczego właśnie żonkile? Bowiem owe żółte kwiaty jeden z ocalałych z getta Marek Edelman składał pod pomnikiem poległych w rocznicę Powstania. To one stały się symbolem szacunku i pamięci.

ZSE uczestniczy kolejny raz w akcji „Żonkile”. W tym roku w naszej szkole są dwa moduły na lekcjach historii i w bibliotece.

Na lekcjach historii, WOS i HiS młodzież poznaje hasła: Konferencja w Wansee, Getto żydowskie, Holokaust, Shoa. Wszystkie te pojęcia za pomocą wybranych fragmentów filmów tj. „Pianista”, „Lista Schindlera” i „Cospiracy” - ilustrują młodzieży obraz Holokaustu na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką w latach II wojny światowej. W ten sposób młodzież poznaje historię i w klasie maturalnej weźmie udział w wycieczce „NoHiL”. W ramach Nauczania o Holokauście i Ludobójstwie (NoHiL) zwiedzanie z nauczycielem historii Auschwitz – Birkenau jest żywą lekcją historii i zwieńczeniem akcji „Żonkile”. W taki sposób powstaje kompletna narracja historyczna, która łączy pokolenia.

Na lekcjach bibliotecznych została przygotowana część aktywizująca młodzież. W naszej szkole uczennice klasy 1 TOR: Oliwia Hauke, Marta Myślińska, Sonia Hołyszewska, Klaudia Makowska, Wiktoria Brzezicka oraz Natalia Siwek wręczały przygotowane przez nauczyciela bibliotekarza wraz z klasą 1 TRE żółte kwiaty. W szkolnej bibliotece była do obejrzenia gazetka poświęcona pamięci Powstańcom z Getta.

http://www.polin.pl/pl/zonkile

Marzena Bojanowska i Arkadiusz Jackowiak