TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK

 

 

W dniach 26. września 2017 - 3. października 2017 biblioteka szkolna włączyła się, w organizowaną na całym świecie, akcję Tydzień zakazanych książek. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Nasze prawo do czytania”. Idea Tygodnia Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi na liczne próby zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach w 1982 roku zdecydowano się wprowadzić nową tradycję, która uświadamiałaby ludziom znaczenie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji.

Istnieje wiele powodów, dla których osoby, bądź grupy osób żądają usunięcia jakiegoś tytułu. Większość podejmowanych prób nie kończy się sukcesem „dzięki nauczycielom, bibliotekarzom, autorom, a nawet dzieciom, które buntują się przeciw cenzurze w bibliotekach”. Mimo tego z półek znika jakieś 10% książek, które wzbudzają kontrowersje. Jak wynika z raportu „Każde żądanie usunięcia książki eliminuje prawo głosu autorów tych historii i odrzuca potrzeby czytelników, którzy na stronach tych książek odnajdują siebie”.

Podczas spotkań w bibliotece szkolnej prowadzone były debaty i zastanawialiśmy się dlaczego niektóre książki mogą być dla kogoś kłopotliwe. Ponadto podczas długich przerw odbywało się głośne czytanie wybranych fragmentów. Uczniowie mieli do wyboru wiele przykładowych książek: od „Czerwonego Kapturka” czy „Przygód Kapitana Majtasa” po „Cztery pory roku” Stephena Kinga. Dodatkowo była przygotowana książeczka zawierająca kolejne 60 tytułów.

W przygotowaniach wystawki i przeprowadzeniu akcji pomagali uczniowie z kl. 1 TOR: Wiktor Chromy, Kinga Wilk, Justyna Węgorek, Nikol Kisiel, Katarzyna Brodzik.

Składam serdeczne podziękowania dla tych uczniów, a także dla wszystkich którzy włączyli się w naszą akcję.

Agnieszka Okarmus