TYDZIEŃ EKOLOGICZNY W EKONOMIKU

 

W dniach 16. - 19. kwietnia 2018 w naszej szkole odbyły obchody Tygodnia Ekologicznego. Tradycyjnie w te dni nasza szkoła przybiera jeszcze bardziej przyrodnicze oblicze. Rok temu była Puszcza Białowieska. W tym roku tematem przewodnim były: Zmiany klimatyczne.

Rozpoczęliśmy w piątek wystawą galerii, którą przygotowała Pani bibliotekarka Marzena Bojanowska. Pięknie przygotowana wystawa zdobi korytarze naszej szkoły.

Dwa tygodnie przed rozpoczęciem świętowania ekologicznego ogłoszony został w naszej szkole konkurs plastyczny, pt. „Zmiany klimatu”, w który chętnie włączyli się uczniowie naszej szkoły. Konkurs odbywał się w szkole i uczniowie swoje plakaty malowali w jednym miejscu i określonym czasie. Pomysłowość naszych uczniów jak zwykle przerosła nasze oczekiwania. W konkursie na najlepszy plakat wygrał Mateusz Juralewicz z klasy 1 LO, drugie miejsce zajęła Anna Bialik z klasy 3 TOR natomiast trzecie Aleksandra Głogowska z klasy 1 TE1. Najładniejszym plakatem w opinii uczniów okazał się plakat Klaudii Klimas z klasy 1 TOR. Większość uczniów zagłosowała na ten plakat.

Głównym dniem Tygodnia Ekologicznego była środa, to właśnie wtedy w sali nr 5 odbywały się główne konkurencje klas. Od kilku lat w naszej szkole odbywa się tego typu konkurencja klasowa i również w tym roku nie zabrakło ogromnego zaangażowania uczniów.

Poszczególne konkurencje dla klas:

Strój ekologiczny - kolorystyka niebieska i żółta

Konkurs artystyczny - praca plastyczna (plakat) dotycząca „zmian klimatu” - dzień wcześniej

Quiz ekologiczny - pytania związane z klimatem

Rozpoznawanie symboli - Polskich Parków Narodowych (cała Polska)

Rozpoznawanie głosów zwierząt

Test ekologiczny - dotyczący „zmian klimatycznych”

Konkurs artystyczny - piosenka, wiersz, scena teatralna

 

DZIEŃ I 16. kwietnia 2018 (poniedziałek)

Tydzień Ekologiczny rozpoczynamy od wystawy w bibliotece pt. „Zmiany klimatyczne”

Konkurs Plastyczny nt. Zmian klimatu

 

DZIEŃ II 18. kwietnia 2018 (środa)

a) Przedstawienie krótkiej prezentacji nt. „Zmian klimatu”

b) Konkurencje klas – zostanie wyłoniona klasa, która wykaże się najlepszą inicjatywą w przygotowaniu do udziału w zabawie.

 

DZIEŃ III 19. kwietnia 2018 (czwartek)

1. Wykład przedstawiciela Lasów Państwowych Pani Malwiny Boncol, nt. Puszczy Białowieskiej oraz prezentacja filmu, pt. „Rytmy natury w Dolinie Baryczy”

2. Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu ekologicznego.

3. Podsumowanie tygodnia Ekologicznego.

 

Zwycięzcami, i zarazem „MISTRZAMI EKOLOGII” została klasa 2 TE1, drugie miejsce wywalczyła klasa 2 LO, natomiast trzecie miejsce wywalczyła klasa 2 TOR.

Na zakończenie święta w czwartek wręczono zwycięzcom dyplomy, nagrody, słodkie upominki. W drugiej części uczniowie oglądali ciekawy film nt. „Dzika przyroda w sercu Europy”, który otrzymaliśmy od Lasów Państwowych.

To już koniec świętowania przyrody w naszej szkole w tym roku szkolnym, teraz już tylko pozostaje wybrać się do lasu i na żywo podziwiać piękno polskiej przyrody, które wybucha pięknem zieleni po zimowym letargu. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego Tygodnia Ekologicznego, tj. Pani Dyrektor Monice Czuwarze za ogromną pomoc w ocenianiu konkurencji i za całokształt. Pani Marzenie Bojanowskiej oraz uczniom zaangażowanym w tworzenie wystawy, Pani Agacie Rogóż za wystawę na parterze, ufundowanie nagród, uczestnictwo w Jury oraz opracowanie testu ekologicznego i za dobre słowo. Przede wszystkim Drogim Uczniom: naszemu przewodniczącemu szkoły Gracjanowi Szymańskiemu z klasy 2 TOR zastępcy Patrycji Lichocie z klasy 2 TE1, oraz skarbniczce Agnieszce Nowak z klasy 2 TE1 za ogromne zaangażowanie i poprowadzenie całego konkursu ekologicznego.

Ogromne podziękowania pragnę również złożyć dobroczyńcom z Lasów Państwowych za wspaniałe nagrody dla uczniów naszej szkoły oraz za bardzo cenne materiały promujące piękne walory polskiej przyrody, które zostały wykorzystane w celach edukacyjnych w naszych wystawach-galeriach. Bez Państwa pomocy nie bylibyśmy w stanie tak urozmaicić naszego święta. Za co serdecznie dziękujemy.

Poniżej przedstawiamy autorski tekst piosenki klasy 2 TE1:

W roli głównej jest dziś Klimat!

Klimat nas przy życiu trzyma.

To co martwi nas szalenie

To globalne ocieplenie.

Z tego ciepła źle być musi,

Wzrasta w świecie poziom suszy.

Anomalie pogodowe

Dla nikogo nie są zdrowe.

W mniejszych wioskach,

W dużych miastach

Poziom smogu ciągle wzrasta.

Z tego brudu mamy wreszcie

Niezbyt czyste, kwaśne deszcze.

Każdy musi dziś coś począć,

Żeby klimat mógł odpocząć.

Chrońmy klimat póki czas,

Bo za sto lat nie będzie nas.

Dziś zawitał pomysł nowy,

Chcemy żyć w klimacie zdrowym.

Chroń nasz klimat, zmieniaj świat

A dożyjesz dwustu lat!

Do zobaczenia za rok.

Łukasz Lesiów

geografia.zse@wp.pl