KONFERENCJA ERASMUS+

 

26. września 2017 w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy odbyła się konferencja podsumowująca projekt nr 2016-1-PL01-KA102-025551 pt. Europejskie praktyki zawodowe z plusem” realizowany w ramach programu ERASMUS+.

 

Projekt był skierowany do uczniów Technikum nr 5 klas trzecich kształcących się w zawodzie technik ekonomista (18 miejsc) i technik organizacji reklamy (10 miejsc), którzy ukończyli 18 lat i najlepiej spełnili kryteria rekrutacji w zakresie uzyskanych wyników nauczania i komunikacji w języku angielskim. W ramach realizacji projektu dwie 14-osobowe grupy uczniów w czasie 4-tygodniowej praktyki zdobyły praktyczne doświadczenie zawodowe na stanowiskach administracyjno-biurowych i w agencjach reklamy w portugalskich i węgierskich przedsiębiorstwach w miejscowości Evora w Portugalii i w mieście Kesckemet na Węgrzech.

 

Grupa pierwsza odbyła staż w Portugalii w okresie od 06.03.2017 do 30.03.2017, a grupa druga przebywała na praktyce na Węgrzech w okresie od 01.05.2017 do 26.05.2017. Uczniami w czasie pobytu za granicą opiekował się doświadczony pedagog i kierownik szkolenia praktycznego Mirosława Ryś.

 

W organizację pobytu uczestników za granicą były zaangażowane dwie zagraniczne organizacje pośredniczące: portugalska agencja pośrednicząca AENIE, której prezesem jest Pan Jaime Araujo oraz węgierska organizacja pośrednicząca Fonix Dance Sport Children & Youth Centre, której prezesem jest Gabor Doka.

 

Podsumowując staż :

- 28 uczniów ukończyło staż i wszyscy otrzymali certyfikaty ukończenia praktyki zawodowej wymagane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.

- 28 uczniów jest lepiej przygotowanych do wejścia na europejski rynek pracy, podniosło kompetencje kluczowe i kwalifikacje zawodowe oraz zwiększyło mobilność na europejskim i krajowym rynku pracy, co zostało potwierdzone otrzymanymi Europassami Mobility w języku polskim i języku angielskim.

- 28 uczniów podniosło stopień znajomości i posługiwania się zawodowym i ogólnym językiem angielskim, co zostało potwierdzone certyfikatami ukończenia kursów językowych w ramach przygotowania kulturowo-językowo-pedagogicznego.

 

Ponadto:

- wszyscy uczniowie podnieśli umiejętność pracy w grupie o charakterze międzynarodowym

- wszyscy uczniowie podnieśli poziom obsługi programów finansowo-księgowych oraz stosowania w pracy środków TIK,

- młodzież została lepiej przygotowana do wejścia na trudny, dynamiczny europejski rynek pracy poprzez zyskanie rzeczywistych kompetencji i umiejętności.

- 14 uczniów poznało historię, tradycje i kulturę Portugalii

- 14 uczniów poznało historię, tradycje i kulturę Węgier

- szkoła posiada szerszą ofertę praktyk zawodowych

- zwiększyła się atrakcyjność szkoły zawodowej i postrzegania jej jako szkoły pozytywnego wyboru.

 

Uczniowie podkreślają, iż staż w Portugalii i na Węgrzech otworzył im nowe perspektywy w Polsce i w innych krajach w Europie. Uczestnicy stażu sami przyznają, że łatwiej radzą sobie z nowymi wyzwaniami i problemami i chętniej angażują się w życie społeczności szkolnej oraz prezentują bardziej dojrzałe postawy. Efekty stażu były widoczne od razu po powrocie, co szczególnie podkreślają wychowawcy uczestników i nauczyciele języków obcych oraz rodzice.

 

Projekt jest realizowany na najwyższym możliwym poziomie jakościowym zgodnie z zasadami programu ERASMUS+, o co dba koordynator projektu Pan Mariusz Librowski i opiekun grup Mirosława Ryś.

 

„Europejskie praktyki zawodowe z plusem” nr projektu: 2016-1-PL01-KA102-025521

Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+