file    logo projektu 2013                  file (2)

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

STAŻYŚCI EKONOMIŚCI W WIELKIEJ BRYTANII

 

1

 

16. grudnia 2013 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Świdnicy odbyła się konferencja podsumowująca wyjazd I grupy uczniów, którzy odbyli staż w Wielkiej Brytanii w ramach realizowanego od 01.01.2013 w szkole projektu pt. „Staże zawodowe w Wielkiej Brytanii”. To już trzeci projekt staży zagranicznych w ramach programu Leonardo da Vinci współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Projekt jest skierowany do uczniów Technikum nr 5 kształcących się w zawodzie technik ekonomista, którzy ukończyli 16 lat i w stopniu co najmniej dobrym posługują się językiem angielskim. W ramach realizacji projektu dwie 14-osobowe grupy uczniów w czasie 4 tygodniowej praktyki zdobywają praktyczne doświadczenie zawodowe na stanowiskach administracyjno-biurowych w brytyjskich przedsiębiorstwach w Portsmouth w Wielkiej Brytanii.

 

Grupa pierwsza odbyła staż w okresie od 15.04.2013 do 10.05.2013, a grupa druga wyjedzie na praktykę w okresie od 22.03.2014 do 19.04.2014. W organizację pobytu uczestników za granicą jest zaangażowana organizacja pośrednicząca Training Vision Ltd. w Portsmouth, z którą realizujemy z powodzeniem już drugi projekt. Praktyki zagraniczne są integralną częścią szkolenia zawodowego, a program stażu jest realizowany w formie modułowej.

 

Głównymi celami projektu jest lepsze przygotowanie uczniów do wejścia na europejski rynek pracy, podniesienie kompetencji kluczowych i kwalifikacji zawodowych, zwiększenie mobilności na europejskim i krajowym rynku pracy, podniesienie stopienia znajomości i posługiwania się zawodowym i ogólnym językiem angielskim, zdobycie umiejętność pracy w multikulturowych zespołach pracowniczych, podniesienie poziomu obsługi programów finansowo-księgowych oraz stosowania w pracy środków TIK, poznanie tradycji i kultury społeczeństwa brytyjskiego, modyfikacja programu kształcenia zawodowego w szkole oraz poszerzenie oferty praktyk zawodowych i zwiększenie atrakcyjności szkoły zawodowej.

 

Nabyte przez uczestników umiejętności i kompetencje zostały potwierdzone certyfikatem Europass Mobility oraz portfolio dokumentów, które uroczyście wręczono stażystom podczas konferencji.

 

Uczniowie podkreślają, iż staż w Wielkiej Brytanii otworzył im nowe perspektywy w Polsce i w innych krajach w Europie. Uczestnicy stażu łatwiej radzą sobie z nowymi wyzwaniami i problemami i chętniej angażują się w życie społeczności szkolnej oraz prezentują bardziej dojrzale postawy. Efekty stażu były widoczne od razu po powrocie, co szczególnie podkreślają wychowawcy uczestników i nauczyciele języków obcych oraz rodzice.

 

Projekt jest realizowany na najwyższym możliwym poziomie jakościowym zgodnie z zasadami programu Leonardo da Vinci, o co dba koordynator projektu i opiekun grup w Portsmouth, Mirosława Ryś.

Mirosława Ryś

 

2

 

3

 

4

 

5

 

* Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca i Komisja Europejska

nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.