TYDZIEŃ EKOLOGICZNY W EKONOMIKU

 

 

22. – 26. kwietnia 2013 w naszej szkole obchodziliśmy Święto Dnia Ziemi oraz Tygodnia Ekologicznego. Tradycyjnie w te dni nasza szkoła przybiera jeszcze bardziej przyrodnicze oblicze. Rok temu świętowaliśmy w klimatach Mazur, bo akurat tematem był „MAZURY CUD NATURY. W tym roku tematem przewodnim był: CHROŃMY POLSKĄ PRZYRODĘ - FORMY OCHRONY PRZYRODY.

Rozpoczęliśmy we wtorek wystawą galerii pt. Parki Narodowe Polski, którą przygotowała Pani bibliotekarka Marzena Bojanowska. Pięknie przygotowana wystawa zdobi korytarze naszej szkoły. Wystawa wzbudza duże zainteresowanie wśród uczniów. Uczennice, które zostały zaangażowane w tworzenie wystawy to: Małgorzata Szliwińska, Paulina Rogalska, Angelika Chacia, Aleksandra Tarczyńska, Justyna Władzińska, Agnieszka Swoboda, Dorota Diakowska, Magdalena Słowińska, Maria Kurowska. Rodzice, którzy przyszli na zebranie śródroczne, mogli również podziwiać dzieło uczniów w środę 24. kwietnia 2013.

Trzy tygodnie przed rozpoczęciem świętowania ekologicznego ogłoszony został w naszej szkole konkurs tym razem plastyczny, pt. „Chrońmy Polską Przyrodę”, w który chętnie włączyli się uczniowie naszej szkoły. Pomysłowość naszych uczniów przeszła nasze oczekiwania. W konkursie na najlepszy plakat wygrała Adrianna Żółkiewska z klasy 1 TOR. Ada wykazała się ogromnym poczuciem piękna i talentu oraz wielkiego wyczucia tematu.

Głównym dniem Tygodnia Ekologicznego była środa, to właśnie wtedy w sali nr 5 odbywały się główne konkurencje klas. Od kilku lat w naszej szkole odbywa się tego typu konkurencja klasowa i również w tym roku nie zabrakło ogromnego zaangażowania uczniów.

Poszczególne konkurencje dla klas:

1.    Strój ekologiczny – w tym roku motywem przewodnim są kolory.

2.    Konkurs artystyczny – piosenka, wiersz, poemat, itp. dotyczący Ochrony przyrody Polskiej.

3.    Quiz ekologiczny – dwóch przedstawicieli z klasy musiało odpowiedzieć na zadane pytania dotyczące pięciu Parków Narodowych: Białowieskiego, Biebrzańskiego, Kampinowskiego, Ujścia Warty, Wigierskiego.

4.    Rozpoznawanie symboli Polskich Parków Narodowych.

5.    Kalambury – jedna osoba z klasy pokazywała przez 1 min. Konkretne gatunki chronione w Polsce.

6.    Test ekologiczny – test dotyczył ekologii.

7.    Zbiórka Elektroodpadów – osoby przynosiły wszelkie: płyty CD, DVD, pudełka po płytach, telefony, ładowarki, baterie.

DZIEŃ I – 23. kwietnia 2013 (wtorek)

·    Tydzień Ekologiczny rozpoczynamy od Wystawy promującej polską przyrodę i jej ochronę:

·    Biblioteka – wystawa na temat polskiej przyrody

·    Tematami widoącymi były: Park Narodowy Ujścia Warty, Kampinoski Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Białowieski Park Narodowy.

 

DZIEŃ II – 24. kwietnia 2013 (środa)

·    Przedstawienie krótkiej prezentacji nt. „Ochrony przyrody w Polsce”

·    Konkurencje klas – zostanie wyłoniona klasa, która wykaże się najlepszą inicjatywą w przygotowaniu do udziału w zabawie.

 

DZIEŃ III – 25. kwietnia 2013 (czwartek)

·    Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu ekologicznego oraz konkursu na najlepszy plakat promujący ochronę przyrody.

·    Prelekcja na temat nietoperzy, wygłoszona przez przedstawiciela Nadleśnictwa Świdnica panią Monikę Drozdowską.

·    Film Edukacyjny promujący Przyrodę Polską.

Zwycięzcami, i zarazem „MISTRZAMI EKOLOGII” została klasa 3 TE1, drugie miejsce i miano „LEŚNYCH SKARZTÓWwywalczyła klasa 1 TE1, natomiast trzecie miejsce i miano „POCZĄTKUJĄCYCH PRZYRODNIKÓW” wywalczyła klasa 3 TE2.

Na zakończenie święta w czwartek wręczono zwycięzcom dyplomy, nagrody, słodkie upominki, najlepsza klasa zdobyła również certyfikat o niepytaniu. Bardzo ciekawy wykład nt. Ochrony Lasów oraz o nietoperzach wygłosiła pani Monika Drozdowska.

To już koniec świętowania przyrody w naszej szkole w tym roku szkolnym, teraz już tylko pozostaje wybrać się do lasu i na żywo podziwiać piękno i piękną zieleń, która szczególnie o tej porze roku. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego Tygodnia Ekologicznego, tj. Pani Dyrektor Monice Czuwarze za ogromną pomoc w ocenianiu konkurencji i za całokształt. Pani Marzenie Bojanowskiej oraz dziewczynom zaangażowanym w tworzenie wystawy o Parkach Narodowych Polski, Pani Agacie Rogóż za opracowanie testu ekologicznego i za dobre słowo, ale przede wszystkim Drogim Uczennicom: Sonii Kłak z klasy 3 TE1, Basi Pawłowskiej i Karolinie Kurzeji z klasy 3 TE2 za ogromne zaangażowanie i poprowadzenie całego konkursu ekologiczneg, oraz za opracowanie prezentacji multimedialnej. Kochanemu Samorządowi Uczniowskiemu – który reprezentowała Pamela Cieśla obradując w obradach Jury. To właściwie One były Autorkami tego pięknego święta.

Ogromne podziękowania pragnę również złożyć dobroczyńcom z Lasów Państwowych, Parków Narodowych: Biebrzańskiemu, Białowieskiemu, Wigierskiemu, Kampinoskiemu, Ujścia Warty oraz Ogólnopolskiemu Towarzystwu Ochrony Ptaków za piękne nagrody dla uczniów naszej szkoły oraz za bardzo cenne materiały promujące piękne walory polskiej przyrody, które zostały wykorzystane w celach edukacyjnych w naszych wystawach-galeriach. Bez Państwa pomocy nie bylibyśmy w stanie tak urozmaicić naszego święta. Za co serdecznie dziękujemy.

Do zobaczenia za rok.

MIEJSCE

KLASA

PUNKTY

1

3 TE1

27

2

1 TE1

25,25

3

3 TE2

24,6

4

1 LO

23,75

5

1 TE2

23,25

6

2 TE1

22,5

7

1 TOR

22,15

8

2 LO

19

8

2 TOR

19

10

2 TE2

15,75

11

3 TOR

14,95

Łukasz Lesiów

geografia.zse@wp.pl

 

Więcej zdjęć w galerii.