UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA STAŻU ZAGRANICZNEGO

UCZNIÓW ZSE W ŚWIDNICY

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: 1

 

20. grudnia 2011 w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy odbyła się uroczystość zakończenia stażu zagranicznego uczniów ZSE w Świdnicy. W czasie konferencji odbyło się podsumowanie realizowanego przez szkołę projektu pt. „Zagraniczne praktyki zawodowe uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy” finansowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie, a stażyści zaprezentowali swoje doświadczenia ze stażu w formie m.in. znanych telewizyjnych programów wykorzystując zdjęcia, filmy, swoje talenty aktorskie, wokalne i krasomówcze.

 

Po występach tanecznych Natalii Brzezowskiej z Mikołajem i prezentacji strojów z Halloween oraz powitaniach uczestników, ich rodziców i gości, w tym starosty świdnickiego Zygmunta Worsy, radnej sejmiku województwa dolnośląskiego Elżbiety Gaszyńskiej, dyrektora wydziału oświaty i wychowania Stanisława Szelewy, kanclerz Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu Ireny Tomys oraz wojewódzkiego koordynatora programu „Uczenie się przez całe życie” programu Comenius i Leonardo da Vinci Jana Kamińskiego, dyrektor Krzysztof Osiak oraz koordynator projektu Mirosława Ryś podsumowali realizację projektu.

 

Część konferencji dotycząca doświadczeń ze stażu została otwarta prezentacją symbolu Portsmouth, czyli 170-metrowej wieży Spinnaker Tower. Paweł Tarczyński zbudował model wieży w skali 1:100 i opowiedział o swojej pasji związanej z modelarstwem.

 

W programie „Awantura o staż” stażyści opowiadali o swoich wrażeniach i doświadczeniach z miejsc praktyk w Portsmouth, lekcjach języka angielskiego, najważniejszych i śmiesznych wydarzeniach, w których brali udział. Marek Luboński przypomniał o historii Dnia Pamięci Narodowej Remembrance Day, w którym 13. listopada 2011 uczestniczyli uczniowie II grupy, a Agnieszka Sołek opowiedziała o przebiegu wydarzenia stulecia w Wielkiej Brytanii, czyli ślubie Williama Windsora i Kate Middleton, który odbył się 29. kwietnia 2011. Stażyści I grupy wspólnie z mieszkańcami Portsmouth oglądali przebieg uroczystości na telebimie na placu Guildhall.

 

W programie „Kawa czy herbata” Kasia Luśniak i Arek Geremek opowiadali jak grupa I przygotowywała wielkanocne śniadanie i jak spędzili święta Wielkanocne za granicą, natomiast Marta Szymczak z Pamelą Cieślak opowiedziały jak uczestnicy drugiej grupy przygotowywali się do Halloween i jak wieczorem 31. października pukały do drzwi domów „strasząc” mieszkańców ulicy Ophir Road i wołając „cukierek albo psikus”.

 

Uroczystość piosenką „Stand by me” uświetniła Dominika Kołodziej, która wykonywała utwór przy akompaniamencie Pana profesora Łukasza Lesiowa.

 

Kolejne części prezentacji doświadczeń ze stażu dotyczyły celów projektu, jego efektów, programu przygotowania kulturowego i sposobów spędzania czasu wolnego. Pytania „Stażoliady” i teleturnieju „Jeden z dziesięciu” dotyczyły wspomnień z wycieczek do Londynu, na wyspę Isle of Wight, podróży do Wielkiej Brytanii, zwiedzania Portsmouth, jego zabytków i obiektów kulturowych, w tym pięknego muzeum Portsmouth Historic Docyard oraz celów i efektów realizowanego projektu.

 

Ostatnim punktem prezentacji doświadczeń ze stażu była interpretacja przez Agnieszkę Sołek i Martę Szymczak napisanego przez Dominikę Kołodziej wiesza „O czasie wolnym”.

 

Konferencję zakończyło wręczenie uczestnikom stażu certyfikatów i europassów. Koordynatorzy i organizatorzy dzisiejszego wydarzenia serdecznie dziękują gościom za liczne przybycie i uświetnienie swoją obecnością tego ważnego dla stażystów i szkoły wydarzenia.

Mirosława Ryś

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej zdjęć w galerii.