BYĆ PRZEDSIĘBIORCZYM – NAUKA PRZEZ DZIAŁANIE

 

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia zakwalifikował się do projektu pt. „Być przedsiębiorczym – nauka przez działanie”. Innowacyjny program nauczania przedsiębiorczości w szkołach ponadgimnazjalnych jest realizowany od 1. lipca 2010 do 31. października 2013 przez firmę pwn.pl sp. z o. o. przy udziale Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Ekonomicznego z Wiednia. Jest on dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki z Priorytetu III, Działania 3.5 Projekty Innowacyjne.

 

Głównym celem projektu jest wykształcenie w uczniach szkół ponadgimnazjalnych podstaw przedsiębiorczości, które doprowadzą do zwiększonego zainteresowania kontynuacją kształcenia na kierunkach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki. Cel ten zostanie osiągnięty przy pomocy 3 celów szczegółowych:

 

1. Dopasowanie programów nauczania Podstaw Przedsiębiorczości do trendów europejskich poprzez opracowanie diagnozy potrzeb uwzględniającej m.in. analizę SWOT dotychczasowych rozwiązań z punktu widzenia różnych grup docelowych (uczniów, nauczycieli, rodziców, kuratorium), przegląd europejskich programów nauczania przedsiębiorczości, wykorzystanie dobrych europejskich praktyk (komponent ponadnarodowy).

2. Uatrakcyjnienie zajęć z Podstaw Przedsiębiorczości poprzez wprowadzanie nowych narzędzi opartych o nowoczesne technologie i aktywne formy nauczania.

3. Wypracowanie i testowe wdrożenie nowatorskiego innowacyjnego programu nauczania Podstaw Przedsiębiorczości.

 

Do projektu zgłosiło się 59 szkół.

W procesie weryfikacji szkół brano pod uwagę następujące kryteria związane z dotychczasowym zaangażowaniem szkoły w inicjatywy z zakresu przedsiębiorczości:

1. udział w projekcie europejskim

2. udział uczniów w olimpiadach przedmiotowych

3. organizowanie konkursów wewnątrzszkolnych z zakresu Podstaw Przedsiębiorczości organizację spotkań biznesowych

4. współpracę z uczelniami

5. inne opisane inicjatywy

 

ZSE zajął drugie miejsce w kwalifikacji, kategorii technikum.

 

Opiekunem projektu w ZSE jest Jolanta Brońska