DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

 

 

31. marca 2011 uczniowie 15 klas Zespołu Szkół Ekonomicznych uczestniczyli w ogólnopolskim programie „Dzień przedsiębiorczości”. W tym roku szkolnym w projekcie uczestniczyły aż 652 szkoły ponadgimnazjalne z całej Polski.

 

Nasi uczniowie wzięli udział w kilkugodzinnych praktykach w wybranych przez siebie zakładach pracy pod opieką pracownika-opiekuna. W sumie w dniu tym uczestniczyło przeszło 400 uczniów klas pierwszych, drugich , trzecich i czwartych.

 

Uczniowie wybierali bardzo różne miejsca na dzień swojej praktyki. Przeszło 200. firm, którym serdecznie dziękujemy, okazało swą życzliwość i pomogło uczniom zdobyć informacje m. in. na temat charakterystyki stanowiska pracy, niezbędnych umiejętności, kompetencji zawodowych, wyposażenia stanowiska pracy. Jednodniowe praktyki odbywały się m. in. w bankach, urzędach, firmach produkcyjnych, niedużych rodzinnych firmach, gimnazjach, biurach rachunkowych, bibliotekach, sklepach, zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, jak również wielu uczniów wybrało naszą szkołę.  Zapoznali się z pracą na wielu stanowiskach pracy.

 

Dzień ten dał młodym ludziom możliwość przyjrzenia się danej profesji „od podszewki”, zweryfikowania ich wyobrażeń z rzeczywistością.

 

Dzieląc się swoimi wrażeniami i odczuciami uczniowie potwierdzili, że są dobrymi obserwatorami. Zwracali uwagę na wiele aspektów pracy - na podejście pracowników do swoich obowiązków, na trudności w wykonywaniu pracy, na atmosferę pracy, na porządek na miejscu pracy, sposób obsługi klientów itp. Bardzo sumiennie podeszli do wykonywania powierzanych im bieżących zadań.

 

Kamil W. kl. I nauczył się w firmie produkcyjnej wprowadzać dane do programów komputerowych, wysyłać fax, wystawiać faktury VAT. Iza B. i Małgorzata H. (kl. I) były w firmie swoich rodziców i przekonały się, na czym polega ich praca. Monika M. nauczyła się obsługi kasy fiskalnej, Aleksandra O. poznała program SAP, Magdalena S. – obsługi skanera cen, Anna B. wie, jak zrobić pizzę. a Michał Cz. zapoznał się z dokumentacją księgowości gimnazjum.

Uczniowie podkreślali możliwość kontaktu z klientami, poznawali procedurę obsługi klienta, przyglądali się pracy swoim opiekunom - konsultantom, wykonywali pod ich kierunkiem zlecone zadania, które sprawiały im przyjemność i dawały zadowolenie. Zauważyli, że, jak powiedziała Joanna P. „…żeby mieć dobry zawód trzeba najpierw ciężko pracować”.

 

Uczniowie biorący udział w przedsięwzięciu przeżyli wyjątkowo pożyteczną lekcję przedsiębiorczości. Wszystko to powoduje, że projekt ten sprzyja podejmowaniu przez uczniów trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Dziękuję wychowawcom klas i uczniom - konsultantom klas za współpracę w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji i przygotowania do uczestnictwa w programie.

 

Dziękuję kl. 1 TE3 za podzielenie się swoimi uwagami dotyczącego przebiegu  praktyki, za wnioski kl. 2 TE3.

Alicja Synowska