OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZIEMI W EKONOMIKU

 

 

Pierwsze obchody Dnia Ziemi miały miejsce w 1970 roku w USA. 22. kwietnia 1990 roku Dzień Ziemi świętowano już na całym świecie.

Nasza szkoła w akcję budzenia świadomości zagrożeń, jakie niesie ze sobą przemysł, intensywne rolnictwo oraz zmiany klimatyczne w postaci, chociażby efektu cieplarnianego, włączyła się poprzez konkursy, wystawy oraz prelekcje.

Organizatorem imprez jest biblioteka szkolna od roku 1993. W tym roku obchody Dnia Ziemi, jak zwykle poprzedzono konkursem pt. „Więcej natury, więcej zdrowia”. Wpłynęło czternaście prac, które zostały ocenione przez Komisję, w skład której wchodzili nauczyciele: geografii – p. Łukasz Lesiów, biologii –p. Monika Czuwara, towaroznawstwa, chemii – p. Agata Rogóż.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi w naszej szkole w dniach 19. - 20. kwietnia 2007 można było obejrzeć wystawę pt. „Włókna naturalne. Tkactwo. Tkaniny”, jak również wyłożone prace uczniów. W poszczególnych działach wystawy można było podziwiać tkaniny stosowane w naszym codziennym życiu, jako element dekoracji wnętrza, imitacje tkaniny wzorzystej, tkactwo ręczne, dzieje małej, regionalnej ojczyzny (miejscowości związane z tkactwem, jak Bielawa, Chełmsko Śląskie, Kamienna Góra) oraz właściwości włókien naturalnych.

W pierwszym dniu obchodów Dnia Ziemi młodzież, która napisała prace konkursowe, spotkała się z dyrekcją szkoły: p. Krzysztofem Osiakiem, p. Agnieszką Szkolak oraz p. Agatą Rogóż i p. Grażyną Grodowską w celu wyłonienia najlepszych prac. Dyrekcja wspólnie z komisją stwierdziła, że każdy uczestnik konkursu powinien zostać nagrodzony i wziąć udział w wycieczce po Ziemi Kamiennogórskiej ufundowanej przez dyrektora szkoły.

W drugim dniu obchodów młodzież mogła obejrzeć wystawę fotograficzną Aleksandry Czuryło z klasy 4 TE1, zatytułowanej „Boso przez Szkocję”. Były to prace wykonane podczas tegorocznego wyjazdu wakacyjnego. Opiekę nad wystawą sprawował p. Łukasz Lesiów.

Biblioteka szkolna wystosowała zaproszenie do licencjonowanych pszczelarzy. Zaproszenie zostało przyjęte, młodzież mogła wysłuchać Jana Kalinowskiego i Zdzisława Galanta, którzy bardzo ciekawie opowiadali o pszczole miodnej, jej znaczeniu ekologicznym i gospodarczym oraz o ochronie tego pożytecznego owada. Nad ładem i porządkiem trzygodzinnego spotkania z pszczelarzami czuwały p. Monika Czuwara, p. Agata Rogóż i p. Grażyna Grodowska.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować za pomoc p. Aleksandrze Panasiuk w przygotowaniu wystawy fotografii.

Grażyna Grodowska

Łukasz Lesiów